Do końca pierwszego kwartału 2021r. w Nowych Gliwicach powstanie obserwatorium astronomiczne naszego projektu. Inwestorem jest firma KP Labs Sp. z o.o. zajmująca się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w ramach konsorcjum FP Space.

Na dachu budynku usytuowany zostanie zielony taras widokowy o powierzchni 100m2 z obserwatorium astronomicznym dla pracowników. W obserwatorium stanie teleskop pozwalający na precyzyjną obserwację obiektów na niebie. Dodatkowo umożliwi nawiązanie dwustronnej komunikacji z satelitami, za pośrednictwem odpowiedniego toru optycznego połączonego ze źródłem laserowym oraz detektorami. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie transmisji zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.

Założyciel i właściciel MFA Studio – mgr. inż. arch. Grzegorz Szymczak tak wyjaśnia założenia projektowe:

Do istniejącego już projektu budynku doprojektowaliśmy nadbudowę klatki schodowej, aby sprostać nowym wymaganiom. Na dachu powstanie strefa do obserwacji i śledzenie satelit, których badaniem zajmuje się Inwestor. Dodatkową funkcją pozwalającą pracownikom na “bliższe spojrzenie” w gwiazdy ma być zielony taras na dachu. Łączy on potrzeby Inwestora przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i dostosowaniu do obowiązujących przepisów budowlanych.