Skip to main content

Projekt domu to podstawa jego budowy. Jak dobrze się do tego zabrać i na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed wizytą w biurze projektowym?

Dom marzeń – kilka wskazówek jak się do niego przygotować

Jaką działkę wybrać?

Kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze działki, jeżeli zależy nam na maksymalnie krótkim czasie budowy domu:

  • Czy działka jest objęta planem miejscowym?
    Lepiej jest, jeżeli taki plan miejscowy jest przygotowany dla danego terenu, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że jest on w trakcie przygotowań lub że ma być przygotowywany wkrótce – co niejednokrotnie wydłuża się w czasie blokując możliwość projektowania i budowy domu.
  • Jak wygląda kwestia mediów?
    Nie jest żadną tajemnicą, że najszybciej stawia się domy na działkach z gotowym przyłączem do mediów. Jeżeli nie ma takiego, to najlepiej szukać działki z możliwością przyłączenia się jak najbliżej. Często na tym etapie występują problemy ze zgodą od właścicieli sąsiadujących działek, których należy poprosić o pozwolenie na dopięcie się do sieci. A dodatkowo wzrastają koszty budowy (np. wykonanie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej to ok. 200 zł/m)

Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Nie jest żadną tajemnicą, że w sieci dostępna jest ogromna ilość gotowych projektów budowlanych domu. Kuszą, ponieważ wizualizacje sprawiają, że jako Inwestor od razu widzisz go na swojej działce. Dodatkowo ich ceny wydają się niewielkie, ale są powtarzalne. Wybrać więc projekt domu gotowy czy indywidualny? – takie pytanie spędza sen z powiek niejednego inwestora. Nie możemy narzucać tu odpowiedzi, ale możemy przedstawić jakie korzyści ma przygotowanie projektu indywidualnego domu.

Projekt domu marzeń

nowoczesna stodoła

„Nowoczesna stodoła” zaprojektowany przez MFA Studio. Ten i więcej projektów zobaczysz w naszym PORTFOLIO.

Indywidualny projekt domu rodzinnego jest unikatowy. Powstaje po poznaniu potrzeb inwestora oraz możliwości, jakie daje umiejscowienie działki, dlatego jest dokładnie dopasowany do inwestora i otoczenia. W przypadku gotowych projektów jest to również możliwe. Doliczyć należy jednak koszt adaptacji projektu budowlanego do działki. A im więcej przeróbek i dostosowań, tym bardziej wzrasta cena projektu. Wybierając gotowy projekt domu trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy z typowych projektów uda się postawić na każdej działce. Zarówno ze względu na jej układ – rozmiar, położenie, teren na jakim się a także zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak technologie wznoszenia, wskaźnik intensywności zabudowy, kąt nachylenia dachu, bilans terenu itp.

Zamawiając usługę przygotowania projektu budowlanego domu u architekta możesz ustalić zgodnie ze swoimi preferencjami nie tylko wygląd i styl domu czy jego układ funkcjonalny, ale też dobór materiałów wykorzystanych do budowy czy technologię wznoszenia. Wybierając dobrego architekta zaufaj mu – zapewne będzie potrafił odpowiednio doradzić i znaleźć optymalne rozwiązania dla Ciebie i Twojej rodziny. Pamiętaj, że budowa domu jest inwestycją na lata. Większy nakład kosztów w materiały czy projekt powoduje potem większe oszczędności przy eksploatacji budynku.

Podsumowując, jeżeli chcesz mieć niepowtarzalny dom dokładnie dopasowany do swoich potrzeb i możliwości działki, skontaktuj się z dobrym architektem. Musi to być osoba, która ma dobrze opanowany warsztat, wykonuje swoją pracę rzetelnie, ale przede wszystkim, która potrafi Cię zrozumieć. Architekci są elastyczni, ale jak każdy, mają swój styl. Przejrzyj wcześniej portfolio i przyjrzyj się innym realizacjom i zdecyduj, czy jest to zgodne z Twoimi upodobaniami.

Jaki wybrać projekt domu?

Przed wyborem projektu domu musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • umiejscowienie działki – dom pod lasem czy dom w górach
  • ogólny wygląd domu – inaczej będzie wyglądał projekt dla domu bez stropu; piętrowy – piwnica
  • przeznaczenie domu – obecnie rzadko jest kultywowana tradycja domów wielopokoleniowych. Stawia się domy raczej zgodne z przeznaczeniem na chwilę obecną. Inaczej będzie wyglądał projekt domu dla rodziny inaczej dla kilku rodzin, a jeszcze inaczej dla emeryta.
  • funkcjonalność domu – jakie pokoje i w jakich ilościach będą potrzebne;
  • własne preferencje – prawdopodobnie wiesz dobrze, czego Ci potrzeba i co Ci się podoba – musisz wiedzieć np. czy chcesz mieć dom z tarasem czy bez i mniej więcej w jakim stylu

Projekt domu z MFA STUDIO – etapy

Zobacz w portfolio niektóre z naszych projektów domu i wnętrz.

Nawiązanie dobrej relacji Architekt – Inwestor jest kluczowe w przygotowaniu dobrego projektu budowlanego spełniającego oczekiwania Inwestora i wymogi formalne. O formalnościach urzędowych będzie za chwilę, tymczasem skupmy się na części przygotowań do zaprojektowania funkcjonalnego domu marzeń dla Inwestora.

Na początku poznajemy potrzeby i oczekiwania Inwestora. Poznajemy wstępne założenia domu: jak duży ma być? parterowy czy piętrowy? z piwnicą czy bez? jak podzielony – ile pokoi z jakim przeznaczeniem? itp.

Chętnie zapoznajemy się z inspiracjami przyniesionymi przez Inwestora, który niejednokrotnie potrafi jasno określić, co mu się podoba, czego oczekuje (styl domu, materiały itp.). Poznajemy także w przybliżeniu budżet, który Inwestor jest w stanie wydać na budowę domu tak, aby dobrać odpowiednie materiały i rozwiązania i określić czy budowa domu w założonym budżecie jest możliwa.

Jeżeli Inwestor nam zaufa (co zawsze jest dla nas zaszczytem), na tej podstawie przygotowujemy najbardziej optymalną koncepcję. Przy okazji edukujemy Inwestorów i podpowiadamy rozwiązania zgodne z najnowszymi trendami czy wykorzystaniem materiałów, które mogą lepiej sprawdzić się w nowopowstałym domu.

Po zakończeniu ustaleń podpisujemy umowę, w której doprecyzowane są m.in. zakres projektu, jego cena, i termin wykonania.

Następnie przygotowujemy kompletną dokumentację projektową potrzebną do złożenia projektu budowlanego [w naszym standardzie].

Na życzenie inwestora możemy dodatkowo opracować kosztorys w jednej z trzech form:

  • przedmiar/kosztorys ślepy – czyli wypis wszystkich materiałów bez cen.
    Jest on pomocny w szukaniu firmy budowlanej – wysyłając ten sam dokument do różnych firm z zapytaniem ofertowym, otrzymujemy łatwo porównywalne oferty;
  • inwestorski – zawiera dodatkowo średnie ceny rynkowe
    Inwestor przed rozpoczęciem prac i znalezieniem firmy wie mniej więcej, ile potrzebuje pieniędzy na projekty;
  • kosztorysy szczegółowe – czyli wypis wszystkich materiałów z uwzględnieniem cen.

W przygotowaniu projektu konsultujemy się na bieżąco z Inwestorem uwzględniając jego uwagi.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.